pękala|kordylasińska|pękala

en


MONOPERKUSJAZbliżenie i interakcja są dla mnie bardzo ważne w obcowaniu ze światem rozpościerającym się tuż za warstwą chroniącej mnie skóry. Nie przepadam za powierzchownością, wolę głębokie i rozwinięte relacje. Oczywiście, nie są one łatwe: wymagają czasu i energii. Najbliższe mojemu wewnętrznemu światu dźwiękowemu są instrumenty perkusyjne. Nad relacją z nimi pracuję od wielu lat. MONOPERKUSJA stanowi podsumowanie obecnego stanu naszego zbliżenia.

Muzykę na płytę skomponowali wybrani przeze mnie twórcy (w kolejności alfabetycznej): Cezary Duchnowski, Felix Kubin, Paweł Mykietyn, Sławomir Wojciechowski i Rafał Zapała. Całość dopełnia utwór Javiera Alvareza Temazcal, ponieważ to on zainspirował mnie do głębszego i wręcz mikroskopowego spojrzenia na materię perkusyjną i takiegoż jej słyszenia. Z zaproszonymi kompozytorami łączą mnie bliskie relacje. Dlatego jestem pewien, że rozumieją ideę wykorzystania pojedynczego instrumentu perkusyjnego w sposób niemalże totalny. Nasze estetyki mają podobne odcienie i smak. Efektem tych interakcji stały się utwory nowatorskie, zaawansowane technicznie, dotykające interesujących i rzadko badanych rejonów ekspresji. Sądzę, że wieloletnie badania różnorodnych technik i tradycji perkusyjnych umożliwiły mi nowy, pozasłowny sposób zbliżenia ze światem zewnętrznym.

Bohaterami kompozycji są: Talerz chiński (Sequenza I – C. Duchnowski, 2016), Bęben obręczowy (Speedcore – S. Wojciechowski, 2015), Wibrafon (Lunatyk – F. Kubin, 2015), Trójkąt (Kwadraty – R. Zapała, 2015), Marakasy (Temazcal – J. Alvarez, 1984) oraz Tabla (Raga 2 – P. Mykietyn, 2017). Za każdym razem towarzyszą im urządzenia elektroniczne, stanowiące odzwierciedlenie mojego wewnętrznego zainteresowania dźwiękami nadnaturalnymi. Nie chodzi mi o wartościowanie świata naturalnego i wykreowanego za pomocą współczesnej technologii, ale o poszerzenie możliwości instrumentów akustycznych, swoisty naddźwięk możliwy do uzyskania za pomocą elektroniki. Trzeba koniecznie dodać, że moim nieodłącznym partnerem w koncertowych prezentacjach MONOPERKUSJI jest Wiktor Podgórski, opiekujący się ich warstwą wizualną.

Obecnie czuję instrumenty tuż pod opuszkami palców lub główkami pałek. Mam nadzieję, że pomogę Państwu poczuć je równie intensywnie. W imię wzajemnego wzbogacenia wrażliwości na znaczenia głębsze od słów. Abyśmy mogli mniej obcować, a więcej być razem.

Miłosz Pękala

Lista utworów

  1. Cezary Duchnowski / Sequenza I/Etiuda na drugie uderzenie w talerz
  2. Sławomir Wojciechowski / Speedcore na bęben obręczowy, obiekty i elektronikę
  3. Felix Kubin / Lunatyk na wibrafon i elektronikę
  4. Rafał Zapała / Kwadraty na trójkąty i elektronikę live
  5. Paweł Mykietyn / Raga 2
  6. Javier Alvarez / Temazcal na marakasy i taśmę


Materiały dla prasy

Kliknij tutaj aby ściągnąć materiały o płycie